Miro Konopka - ohlédnutí za loňskou sezónou
     19.3.2007 10:28 - tisková zpráva

Sezóna 2006 bola najnáročnejšou sezónou pre mňa a pre môj team v doterajšej kariére. Jej výsledky boli také, ako to pozná väčšina jazdcov v motoristickom športe, keď sa úspechy a eufória striedajú s nepochopiteľnými poruchami a sklamaním.

Bojovali sme prakticky na troch frontoch: kompletný šampionát FIA GT, 24-hodinové preteky a majstrovstvá SR so zónou FIA strednej Európy. Na team z našich končín sme absolvovali neuveriteľných 26 pretekov.

Prioritou tejto sezóny bol šampionát FIA GT. Pred sezónou sme veľa investovali do techniky a naše Porsche sme dokázali zrýchliť, ale až začiatok sezóny ukázal, že táto sezóna bude veľmi tažká. Posledné dve sezóny FIA GT Ferrari štartovalo v šampionáte len sporadicky a so starým modelom, ale túto sezónu to bola smršť v ich podaní. Nové Ferrari 430 GT2 je auto, ktorému Porsche ani zďaleka nestačí, Ferrari nasadzovalo 6 až 8 vozov do každého preteku a vyhralo prakticky všetko. V konečnej tabuľke skončil najlepší pilot Porsche E.Collard až na 10.mieste, vyhral J.Melo, pred M.Bobbim a M.Salom, všetko jazdci so skúsenosťami s F1.

My, so Števom Rosinom, sme skončili na delenom 24.mieste, najlepšie sme sa umiestnili v Dijone na 7.mieste, bodovali sme aj v daždi v Mugelle, ale väčšinou sme skončili tesne za bodmi. Malou útechou nám bolo, že sme končili hneď za Ferrari a továrenskými Porsche, ako najlepší privátni jazdci. Zo začiatku sezóny auto išlo výborne, ale ku koncu v Budapešti a v Dubai sme odpadli pre technické problémy.

Sezóna to nebola márna, ukázali sme, že aj slovenský team môže fungovať v špičkovom šampionáte a Števo Rosina, hlavne v kvalifikáciach, ukázal svoj veľký potenciál. Myslím, že keď dobre využije svoj talent aj finančné zázemie môže to v cestovných autách dotiahnúť poriadne vysoko a som rád, že sme ho do tých medzinárodných vôd trochu uviedli.

Majstrovstvá Slovenska a zóna FIA strednej Európy je pre mňa ten super relax, vládne tam úplne iná atmosféra ako vo svete, vraciam sa medzi priateľov, s ktorými roky bojujem, ale aj prežívam tu neliečiteľnú diagnózu - motoristický šport. Tu som doma!! Práve pre rôzne štarty vo svete som vynechal niektoré podujatia, preto považujem za veľký úspech, že sa mi podarilo obhájiť titul v Majstrovstvách SR - šprintoch. Bolo to veľmi tesné, až do posledného preteku sme mohli byť majstri až traja, ale nakoniec to vyšlo. Vo vytrvalostných pretekoch sme mohli tiež byť až do posledného preteku majstri až traja, ale, ako to už býva, tam to nevyšlo a skončil som až tretí. V zóne som išiel len málo podujatí a preto je 4.miesto slušným výsledkom.

Najviac ma teší, že sme tie slovenské okruhy pekne rozbehli, že štartuje veľa jazdcov, hlavne mladých, čo ma neteší, že ja a môj veľký súper a priateľ Andy Studenič sme už "služobne" najstarší veteráni!

24-hodinové preteky sú pre mňa srdcovkou, tá atmosféra sa nedá popísať, tú treba zažiť, toho roku mám v pláne 5 24 hodinových pretekov - Dubai, Daytona, Le Mans, Spa-Francorchamps, Bahrain. 4 som absolvoval, Bahrain ma čaká v decembri. Daytona a Spa boli veľkým sklamaním, odpadli sme hneď na začiatku. LeMans bol môj dlhoročný sen, už keď som videl Steve McQueena v rovnomennom filme a to bolo veľmi dávno. Som rád, že sa mi toho roku podarilo kvalifikovať a aj keď sme vypadli po 16 hodinách z 5.mietsa v GT2 pokladám to za dobrý výsledok, verím, že sa do LeMans ešte vrátim.

24h at Dubai bol prvým pretekom sezóny a nechal som si ho nakoniec. Bol to pretek, ktorý bol najväčším úspechom v celej mojej doterajšej jazdeckej kariére. Skončiť celkovo tretí so slovenským teamom v 70-člennom jazdeckom poli bol fantastický zážitok. Aj keď my Slováci si niekedy radi sami sebe klameme, vo svetovom motoristickom športe nás moc vážne nikto neberie. Bohužiaľ, nemali sme žiadneho špičkového jazdca, žiaden okruh, známy pretek ... . Aj v Dubai, keď robili pred pretekom rozhovory s "favoritmi" spovedali 15 posádok, aj českých jazdcov, len nás sa nikto nič nepýtal. Keď sme celú noc ako jediný naháňali továrenské BMW s bývalými jazdcami F1, tak sa na nás do boxov chodili pozerať ako na prelud a pýtali sa, kde je tá Bratislava.

Škoda tej zlomenej rýchlostnej páky, ale aj tretie miesto pre Autoracing club Bratislava na 24h at Dubai 2006 bol najlepším umiestnením mňa aj môjho teamu. Na pódiu stojím ja, ale nie menšia vďaka patrí všetkým tým chalanom okolo mňa, môjmu teamu, moje meno už sem-tam niekto v motorizme pozná, ale mená ako Linka, Zapala, Molnár, Szeisz, Karovič, Vysloužil, či Ulekla nie, tak aspoň takto by som im chcel poďakovat za tie hodiny na cestách, noci pod autami, vikendy bez rodín.

24 hodín v Le Mans a 500 míľ v Indianapolis

24 hodín v Le Mans a 500 míľ v Indianapolis sú najslávnejšími a počtom divákov i najvačšími pretekmi na svete. Štartovať na nich je snom nejedného motoristického pretekára, ale kvalifikovať sa na štart nie je vôbec jednoduché. Počet štartujúcich vozidiel je presne limitovaný a teamy si svojich jazdcov vyberajú veľmi starostlivo.

24 hodinový pretek v Le Mans oslávil toho roku 75. ročník a 100. výročie ACO, klubu, ktorý ho organizuje. Pretek sa jazdí na 13,5 km okruhu, ktorého časť slúži počas roka na normálnu prevádzku. Z pohľadu slovenského autošportu bol tento ročník významný ešte aj tým, že, po prvýkrát v histórií preteku nad okruhom viala slovenská zástava a pred štartom sa hrala slovenská hymna. Na štarte po prvýkrát stál slovenský účastník, Miro Konôpka, ktorý štartoval v japonskom teame T2M so spolujazdcami japoncom Yutaka Yamagishim a francúzom Jean Rene de Fornouxom na vozidle Porsche GT3 RS, štartovné číslo 91.

V Le Mans štartuje každý rok 50 vozidiel v štyroch kategóriach LMP1, LMP2, GT1, GT2. Kategória, v ktorej štartoval Miro Konôpka je síce najslabšou, ale čo do počtu štartujúcich je najsilnejšie obsadenou. Na štarte stálo 14 vozidiel GT2, značiek Porsche, Ferrari, Spyker a Panoz.

Prvým krokom ku štartu boli úspešne zvládnuté predkvalifikácie počas povinného testovacieho dňa dva týždne pred štartom.

Samotný pretek odštartoval v sobotu 17.6. o 17:00 a celý sa niesol v znamení súboja prototypov dieselových Audi s domácimi benzínovými Pescarolo Judd, ktorý sa napokon skončil víťazstvom továrenského Audi R10 posádky Biela, Werner, Pirro pred Pescarolom Judd v zložení Montagny, Helary, Loeb.

Stredajší večerný tréning sa jazdil na vode a Yamagishi mal pred koncom tréningu haváriu, keď rozbil zadnú časť Porsche. Mechanici mali bezsennú noc, ale na štvrtkové tréningy bolo auto opäť pripravené, tie sa jazdili už na suchu a bez problémov. Do sobotňajšieho preteku team vymenil na aute motor, prevodovku, poloosi a množstvo menších dielov, ale tak to v Le Mans pred hlavným pretekom robia skoro všetci.

Pretek odštartoval Japonec Yamagishi, ale už v prvom kole musel zastaviť kvôli problému s kolesom a tak Porsche č. 91 začínalo z poslednej pozície. V priebehu dňa a noci sa posádka dostala až na 6. miesto v triede GT2 a 26.miesto celkovo. Bohužiaľ, doobeda, po 16 hodinách preteku, na aute skolaboval motor a keďže sa to stalo na trati a auto sa nedostalo do boxov, znamenalo to definitívny koniec.

M.Konôpka: " 24-hodinovka v Le Mans bola mojim snom už od detstva, odvtedy, ako som videl fascinujúci film Le Mans so Steve McQueenom a som veľmi rád, že sa mi tu podarilo štartovať. Dostať sa tu nie je vôbec jednoduché, jazdia tu tí najlepší z najlepších. Ja som s Japoncami z T2M rokoval už pred tromi rokmi, ale kým som nemal nejaké výsledky zo sveta, účasť vo FIA GT, či viacero absolvovaných 24-hodinoviek v Daytone, Nurburingu, Spa, alebo v Dubai, nemali pre mňa v teme miesto. Slovenský titul, či víťazstvo v zóne pre nich veľa neznamená. Skutočne tu jazdia vynikajúci jazdci. Veď viac ako tridsať z nich má skúsenosti z F1, ale ani takí jazdci ako Sebastien Loeb, či Luc Alphand si štart v Le Mans nenechajú újsť.

Piatková DRIVER´S PARADE v uliciach Le Mans pred 150.000 fanatickými divákmi bola nezabudnuteľná, toľko autogramov, čo som tu rozdal, nerozdám za celú svoju kariéru, aj keby som jazdil 30 rokov. Tá atmosféra je hodná slávy týchto pretekov.

Mrzí ma, že sme nedokončili, na aute počas jazdy de Fournouxa vystúpila teplota oleja v motore a ten zhasol. I keď sa mechanici dostali k autu nesmeli sa ho dotknúť a tak Jean Rene sa ešte 2 hodiny pokúšal podľa ich pokynov auto naštartovať, bohužiaľ, márne. Tak mám aspoň dôvod pokúsiť sa vrátit a pretek dokončiť. Od výborného 3.miesta v Dubai sa mi ani v Daytone, ani v Le Mans preteky nepodarilo dokončiť.

Dúfam, že 24-hodinovku v Spa-Francorchamps dojazdím, ale tak to už v tomto športe chodí. Jean Rene de Fornoux je domáci, žije v Le Mans, štartoval tu šiesty krát a dokončil len 2-krát. Tá trať je v porovnaní s inými veľmi rýchla, nám namerali pred prvou šikanou 291 km/hod, a to tu auto ide 4-krát na plnú šestku.
Tá atmosféra je fantastická, tak snáď o rok... ."