Engeho tvrdý boj bez bodové odměny

Tömáš Enge nedokončil po kolizi druhý závod Mezinárodního šampionátu FIA F3000, ačkoliv v jeho průběhu podal velmi bojovný výkon.

Jezdec týmu ma-con Dark Dog Charouz odstartoval ze třetí řady a v prvním kole dokázal maximálně využít situace, předjel dva soupeře a dostal se těsně za třetího Yannicka Schroedera. Poté ale začaly problémy s pneumatikami, které vedly k velké přetáčivosti a Enge klesnul na šestou příčku. Český jezdec proto zvolil brzkou zastávku v boxech, po níž byl znovu velmi rychlý a zajel druhé nejrychlejší kolo závodu. Po zastávkách ostatních soupeřů jel na pátém místě, jenže znovu ho brzdil přetáčivý vůz. Enge přesto bojoval a držel svou pozici, jenže za ním jedoucí Schroeder nakonec neudržel nervy a pokusil se o riskantní předjetí, které vedlo ke kolizi, po které závod skončil pro oba jezdce. Vítězem se stal Vitantonio Liuzzi, který se hned na startu dostal před nejrychlejšího jezdce kvalifikace Enrica Toccacela a vedení už nepustil. V posledních kolech došlo ke kolizi Alana Van Der Merweho s Jeffem Van Hooydonkem a třetí místo doslova spadlo do klína Raffaele Giammariovi.

Enge byl jediným jezdcem týmu ma-con Dark Dog Charouz v závodu, protože Tony Schmidt nemohl kvůli technickým problémům absolvovat kvalifikaci a komisaři závodu mu start neumožnili.

Tomáš Enge: „Začátek závodu mi vyšel, přímo na startu se má pozice nezměnila, ale hned v první zatáčce jsem šel na vnitřek a získal jedno místo. Na konci prvního kola jsem potom dostal Van Der Merweho a byl těsně za Schroederem. Jenže zhruba po dvou kolech začal být vůz hodně přetáčivý, zadní pneumatiky se přehřívaly a zase jsem ztratil pár míst. V boxech jsem byl jako jeden z prvních, zastávka proběhla perfektně a byl jsem hodně rychlý. Jenže po pár kolech se znovu projevila přetáčivost, která vedla k nestabilní zádi vozu a musel jsem tvrdě bojovat o svou pozici. Schroeder byl sice rychlejší, ale také netrpělivý. Nicméně byla to normální závodní nehoda i takové souboje patří k motoristickému sportu. Ztracené body mě mrzí, zvláště když po kolizi dalších dvou jezdců dojel třetí Giammaria, který byl v té době za mnou. Přesný důvod přetáčivosti zatím neznáme, tým bude studovat data, ale zdá se, že jsme pro závod zvolili v zadních pneumatikách příliš velký tlak.“

Antonín Charouz, jezdcův manažer: „Při závodech rozhoduje spousta maličkostí, které je třeba dát dohromady. Tomáš dnes bojoval, ale vůz nefungoval ideálně a měl to těžké.“

Marian Hamprecht, šéf týmu: „Upřímně řečeno, jsem zklamán. Očekával jsem tady v Barceloně podstatně více. Již to, že Tonymu komisaři nepovolili start bylo velmi deprimující. Tomáš tady mohl získat nějaké body, přestože chování vozu nebylo tak dobré jako v Imole. Je škoda, že po kolizi s Yannickem Schroederem musel odstoupit. Ale byla to typická závodní nehoda. Takové věci se stávají.“

1  Vitantonio Liuzzi (I)             Arden International Ltd            0:53:22.107
2  Enrico Toccacelo (I)            BCN Competition                   0:53:33.771
3 Raffaele Giammaria (I)          AEZ I.E. Engineering               0:54:11.121