www.car.cz
 

Rady: cestování s dětmi v autě: kdo si hraje, nezlobí!
     23.7.2007 07:31 - tisková zpráva


V Praze 10. července 2007 – Stále platí, že automobil je u nás nejužívanějším dopravním prostředkem na cesty na dovolenou. Jenom v letošním roce se chystá vyrazit svým vozem do tuzemských prázdninových destinací na 74 % občanů, na zahraniční cesty necelá polovina všech cestovatelů.* V období prázdnin jsou řidiči neustále informováni o bezpečnosti na silnicích a správném chování za volantem. Avšak rodiče, kteří cestují na dovolenou vozem s dětmi, jistě uvítají také rady, jak na dlouhých cestách své potomky zabavit.

Cesty na zaslouženou dovolenou bývají náročné pro rodiče i děti. I ty nejhodnější ratolesti se po chvilce začnou v automobilech nudit a zlobí. Proč tomu tak bývá? Děti totiž během dlouhého sezení na jednom místě neudrží delší dobu svoji pozornost pouze na jednu činnost. Obecně lze říci, že do 5 let jsou schopny se soustředit v průměru 15 minut, v 6 letech již zvládají udržet svoji pozornost kolem půl hodiny a od 8 let průměrná doba stoupá ke 45 minutám.

Společnost Shell si uvědomuje, že cestování s dětmi v autě není vždy jednoduché. Oslovila proto „chůvu v akci“ PaeDr. Evu Popelkovou, která připravila pro zákazníky čerpacích stanic Shell rady, jak zabavit děti ve vozech a co udělat pro to, aby pro ně bylo dlouhé cestování co nejpříjemnější.

ü      Před odjezdem pořiďte dítěti kopii mapy cesty nebo nakreslete zjednodušenou mapu na kus papíru. Při každém zvídavém dotazu „Kdy už tam budeme?“ ho pak můžete informovat o poloze vašeho vozu. Dítě si může do mapy kreslit a případně i dělat poznámky.

ü      V průběhu jízdy nechte vaše děti zpívat nebo se k nim s chutí přidejte. Vzpomínáte si třeba na „Hádej, na co myslím!“ nebo slovní kopanou? Určitě i Vašim dětem se tyto slovní hry budou líbit a ukrátí jim spousty času na cestách. Malým dětem můžete také vyprávět různé pohádky nebo jim dávat hádanky. Pokud zatoužíte po chvilce ticha, můžete zkusit vyhlásit třeba bobříka mlčení (časově omezeného, samozřejmě).

 * Zdroj: Průzkum analytické společnosti Mag Consulting.                                                                   ./.

ü      Důležité je děti motivovat a střídat klidnější hru, např. poslech pohádky, s aktivnější hrou. Vezměte jim do auta oblíbenou hračku nebo obrázkovou knihu, pár různobarevných fixů s pracovním sešitem nebo karty. Motivujte děti k tomu, aby pozorovaly okolí a zakreslovaly, co se jim líbí. Myslete také na to, že děti potřebují měnit jednotlivé činnosti. Proto s nimi chvilku hrajte slovní hry a poté zkuste třeba „rozcvičku“ ve smyslu plnění pohybových úkolů (v rámci možností auta a bezpečné jízdy v něm) - např. tleskni 15x, zvedni ramena 10x, mrkni 20x,…

„Málokdo si uvědomuje, nakolik vhodná strava a pití mohou ovlivnit chování dětí při jízdě v automobilu,“ upozorňuje Eva Popelková. „Strava, která rovnoměrně dodává energii, zabraňuje únavě dětí a vede k jejich vyrovnanosti a uvolněnosti. Mezi vhodnou stravu patří např. celozrnné potraviny, ovoce či zelenina. Naopak při konzumaci potravin s vysokým obsahem cukru, které se rychle spalují,  dostávají děti brzy hlad a mohou být podrážděné. Čokolády, sušenky nebo bonbóny jsou tudíž jako občerstvení při cestování vozem zcela nevhodné.“

Odměnou pro děti za dobře zvládnutou cestu automobilem by měly být především společné chvíle strávené s rodiči na dovolené. Pokud je budete chtít odměnit dárkem, zkuste se poohlédnout po nejbližším hračkářství. Nebo čerpací stanici! Dnes se totiž dají i zde pořídit zajímavé hračky. Například na čerpacích stanicích Shell lze v rámci letní nabídky pořídit za zvýhodněnou cenu dvourychlostní modely vozů Ferrari za natankování určitého množství paliva. A protože cesty jsou dlouhé a jedno autíčko nemusí nestačit, společnost Shell připravila v rámci limitované edice rovnou šesti modelů.

„Rozhodně neodbývejte děti větou »Buď zticha a neotravuj«,“ dodává na závěr Eva Popelková. „Vymyslet pro děti zábavu nebo jim pořídit zajímavou hračku je sice trochu náročnější, ale určitě se to vyplatí.“

PaeDr. Eva Popelková, jedna ze čtyř chův reality show televize Prima CHŮVA V AKCI. Vystudovala pedagogiku, od roku 1972 pracuje v předškolní výchově a v současné době pracuje jako ředitelka pražské mateřské školy.

Více informací o letní nabídce autíček Ferrari na čerpacích stanicích Shell naleznete na webových stránkách www.shell.cz.

 

 

Poznámka

 

Royal Dutch Shell plc

Společnost Royal Dutch Shell plc je registrovaná v Anglii a Walesu, má centrálu v Haagu a její akcie jsou kótovány na burzách v Londýně, Amsterodamu a New Yorku. Společnost Shell působí ve více než 145 zemích světa v oblastech průzkumu a těžby ropy a zemního plynu, výroby a marketingu kapalného zemního plynu a zkapalňování zemního plynu, dále výroby, marketingu a přepravy ropných produktů
a chemikálií a projektů zabývajících se obnovitelnými zdroji energie zahrnující větrnou a solární energii. Pro další informace prosím navštivte  stránky  http://www.shell.cz.

PR 

AMI Communications                       
 
 
Fotogalerie:   Slovakia Matador - BABA 2007 od Pavla a Tondy Malých

 
zvětšit

 
zvětšit

 
zvětšit

 
zvětšit

 
 

© 2008 Webfarm s.r.o. - info@webfarm.cz - ISSN 1803-1692 - rss/xml doudoune canada goose pas cher  canada goose pas cher   canada goose Schweiz  Belstaff Leather Jackets canada goose