Češi se v minibikové Evropě ani letos neztratili. Nyní je čeká Brno !
     24.7.2008 12:41 - Pavel Jelínek

Letní prázdniny sebou jako každý rok přinesly nejen volno pro školáky, ale také Mistrovství Evropy silničních motocyklů v kategorii Minibike 40. První závod tohoto seriálu se uskutečnil první červencový víkend v Itálii na trati South Milano nedaleko městěčka Ottobiano.

Slunečné počasí (přes den 40 stupňů ve stínu) přivítalo více jak 50 startujících z devíti evropských zemí a připravilo nejednu horkou chvilku. Volné treninky začaly už od středečního odpoledne a pokračovaly až do sobotního rána.

Následovaly dva měřené treninky, ve kterých se jasně ukázalo komu se podařilo dobře připravit techniku. Velmi rychlá trať totiž přinesla bezesné noci mechanikům, protože kombinace horka, dlouhé a rychlé tratě a žhavého asfaltu byla oříškem i pro zkušené ladiče.

Těsně po poledni proběhla rozprava jezdců s vedením závodu a následně se rozezněly dvoudobé motory kategorie Junior A. V ní startoval i náš zástupce, osmiletý Martin Gbelec a rozhodně se v těžké mezinárodní konkurenci neztratil. Páté místo v převaze domácích jezdců lze považovat za velký úspěch. V kategorii nejmenší, tentokrát ale se čtyřdobými motory, startoval Michal Kárný a po velmi dobrých výsledcích v Českém poháru se očekával jeho slibný výsledek i na mezinárodním poli.

Po skvělém startu a boji o druhé místo měl ale Michal kolizi s  italem Lorenzem Gabellinim a skončili oba v divokých saltech. Z hrozivě vypadajícího pádu naštěstí vyvázl nezraněn, motocykl však nebyl schopen dalšího závodění a tak pro našeho jediného zástupce se čtyřdobým motocyklem závod skončil.

Následoval závod kategorie Junior B, tedy kategorie ve které jsme měli hned čtyři zástupce. Nejlépe z nich si vedl dvanáctiletý Karel Hanika, který nestačil jen na loňského šampiona Alessandra Delbianca a obsadil nádherné druhé místo. Zbytek českých zástupců se pak seřadil na šestém až osmém místě. Poslední kategorie s českými jezdci vystartovala na trať vzápětí a známý šoumen Radek Sokol bezchybnou jízdou nakonec vybojoval krásnou čtvrtou příčku.

O dvě místa za ním dojel Pavel Gellner. V nejsilnější kategorii Senior Open 50 jsme sice žádného zástupce neměli, přesto to byla skvělá podívaná a souboje mezi patnácti jezdci byly mnohdy hodně napínavé. Večerní vyhlášení výsledků se neslo v přátelském duchu a někteří zástupci týmů slavili až do pozdních večerních hodin.

V neděli se scénář opakoval s tím, že dopoledne se jely volné treninky a odpoledne pak druhý závod. Čeští jezdci se opět ukázali v nejlepším světle a někteří dokonce svoje sobotní  výsledky ještě vylepšili. Michal Kárný vybojoval skvělé třetí místo v Juniorech A 4T a Radek Sokol dojel druhý v kategorii Senior Mini.

Druhé dějství se konalo v dánském Skaerbaeku

Nejen teplotní šok, ale také rozdílný přístup k pořádání závodů Mistrovství Evropy zažilo celé minibikové startovní pole po přesunu z Itálie do dánského Skaerbaeku. Hezká motokárová trať o délce více jak 900 metrů byla snad jediným pozitivem. Velice rychle se měnící počasí, teplota jen lehce přes patnáct stupňů a denodenní porce deště a silného větru byly jezdci hodnoceny velice negativně. Navíc díky přísným ekologickým předpisům nebylo možné prakticky vůbec trénovat.

Dvě hodiny čistého času jízdy na neznámém okruhu za tři dny bylo skutečně velmi málo. Samotné závody pak provázelo množství pádů, na které doplatila i většina českých zástupců. Přesto se Karel Hanika a Radek Sokol dostali v sobotním závodě na podiové příčky, přičemž Hanika v kategorii Junior B dvoudobých motocyklů dokonce na post nejvyšší.

V neděli sice díky pádu skončil až třetí, oceněnou špičku však rozšířil Michal Kárný, který v kategorii Junior A čtyřdobých motocyklů skončil na druhém místě. Celkově tak česká výprava dovezla z Dánska čtyři podiová umístění a před posledním evropským závodem, který se jede tento víkend na trati v areálu Masarykova okruhu v Brně, se zařadila mezi nejúspěšnější.