GP2: Po dobrém startu Josef Král sestřelen
     29.5.2010 23:43 - tisková zpráva

DALŠÍ RÁNA
Veškeré snahy o solidní výsledek v hlavním závodě formule GP2 na okruhu nedaleko tureckého Istanbulu vzaly za své v průběhu prvního kola. Po startu ze 17. místa Josef Král dobře odjel, ale při jednom ze soubojů do Královy formule tvrdě narazil Belgičan Jérôme D'Ambrosio. A to tak silně, že Královi doslova vytrhl volant z ruky.
„To byla velká rána. Pochytal jsem volant a snažil jsem se jet dál, ale auto bylo zjevně poškozené,“ líčil český závodník
týmu Super Nova Racing. „S tím už nešlo moc vymýšlet. Doslova mě to štve, protože to auto mělo na dobrý výsledek.
Chybu ve včerejší kvalifikaci beru čistě na sebe, tím spíš jsem usiloval o důstojný výsledek v hlavním závodě. Je to těžké,
protože zejména po startu se bojuje o každý centimetr. Michael Herck z týmu DPR najednou přede mnou nečekaně
zabrzdil. Jen tak tak jsem se vyhnul, ale musel jsem mimo trať. Tím jsem ztratil vše, co jsem nabral dobrým startem. A pak
ta kolize s D’Ambrosiem.“
Po třech hlavních závodech se už dá přeci jen trochu rekapitulovat. Na jedné straně je to nejhorší Královo umístění
v hlavním závodě, ale s výjimkou páteční kvalifikace v Turecku se zdá, že vnější faktory mají hlavní podíl na neutěšených
výsledcích.
„Nervózní z toho nejsem, spíše zdravě naštvaný. Uvědomuji si, že fanoušci očekávají více, což pro mě funguje jako
motivace do budoucna. Nevěřím jen ve smůlu. Auto má na dobré výsledky a musíme zabrat a smůle se vyhnout. Navíc,
zkušenosti tu hrají velkou roli, podívejte se na suverénního vítěze Pastora Maldonada, s 57 starty je nejzkušenějším
z celého startovního pole. Ale k výkonu mu samozřejmě gratuluji.
Ohledně nedělního dopoledního závodu se raději vyhnu jakýmkoli předpovědím. Těch už bylo dost! Skloním hlavu,
‚zabejčím se‘ a budu bojovat o co nejlepší výsledek. Držte mi palce.“

PROGRAM VÍKENDU
Pátek 28. května v 11:55 – trénink GP2
Pátek 28. května v 16:00 – kvalifikace GP2
Sobota 29. května v 15:40 – hlavní závod (32 kola nebo 60 minut)
Neděle 30. května v 11:35 – sprint (23 kol nebo 45 minut)

VĚDĚLI JSTE, ŽE…
…Josef Král soupeří s jezdci, kteří s ním závodili již ve formuli Master? Švýcar Fabio Leimer (Ocean Racing Technology)
se dokonce stal šampionem a v Barceloně již vyhrál krátký nedělní závod GP2. Vladimír Arabadžev z Bulharska (Scuderia
Coloni) získal pět umístění na stupních vítězů a o rok dříve dokonce vyhrál. Josef Král vyhrál dvakrát: v Maďarsku a
Německu a o rok dříve taktéž v Německu. V konečném zúčtování 2009 skončil na třetím místě.

CO JE TO GP2?
GP2 je série formulových závodů na monopostech italské firmy Dallara, s motory Renault o výkonu 620 koní a
pneumatikách Bridgestone. Vozy dosahují rychlosti až 320 km/h. Půlhodinová kvalifikace určí pořadí na startu hlavního
sobotního závodu, který se vyznačuje povinnou zastávkou v boxech. Na startu nedělního krátkého závodu se pak otočí
pořadí prvních osmi v cíli závodu hlavního.
KALENDÁŘ ZÁVODŮ
08.05. – 09.05. Barcelona Španělsko Kvalifikace: 18. místo; Hlavní závod: 12. místo; Sprint: 19. místo
14.05. – 15.05. Monte Carlo Monako Kvalifikace: 20. místo; Hlavní závod: 13. místo; Sprint: 8. místo
29.05. – 30.05. Istanbul Turecko Kvalifikace: 17. místo; Hlavní závod: 16. místo;

SITUACE V ŠAMPIONÁTU
Velmi pohledný hlavní závod GP2 v Turecku vyhrál suverénně Venezuelan Pastor Maldonado. Tím se dostal do čela
šampionátu s 26 body. Na druhém místě se 22 body je Mexičan Sergio Pérez ze silného týmu Barwa Addax. Třetí je
Španěl Daniel Clos s 15 body. Žádný bod ještě nezískali Josef Král, Marcus Ericsson, Ho-Pin Tung, Rodolfo Gonzales,
Max Chilton, Adrian Zaugg a Vladimír Arabadžev.
O KRÁLOVI
Ani ne dvacetiletý závodník se může chlubit mnoha úspěchy z motokár. Fanoušek snowboardingu, squashe či tenisu je asi
jediným závodníkem, který byl dvakrát po sobě diskvalifikován ze druhého místa slavného závodu světového finále formule
BMW, aniž by prohřešky v souvislosti s použitím nehomologovaných součástek měly jakýkoli vliv na celkový výkon. V roce
2007 si dojel pro titul vicemistra v britské formuli BMW. V následujících letech získal tři vítězství (devět umístění na
stupních vítězů) ve formuli Master. Pro rok 2010 získal angažmá u britského týmu Super Nova Racing v prestižním
šampionátu GP2. Josef Král hovoří plynně anglicky a španělsky. A česky…
O TÝMU SUPER NOVA RACING
Tým s rozsáhlou historií dal světu takové jezdce, jako jsou piloti F1 Mark Webber, Sébastien Bourdais, Juan Pablo
Montoya, Ricardo Zonta, nebo šampiona IndyCar 2008 Kennyho Bräcka. Provozoval tým A1GP pod hlavičkou Německa,
který dovedl k titulu v sezoně 2006/07. Tým Super Nova Racing závodil v předchůdci GP2, Mezinárodním mistrovství
F3000. Odtamtud si odvezl čtyři tituly, v roce 1995 zásluhou Itala Vincenza Sospiriho, v letech 1997 a 1998 díky Zontovi a
Montoyovi a v roce 2002 přinesl titul Francouz Sébastien Bourdais. Šéfem týmu je sám bývalý pilot David Sears, který na
konci sezony formule 1 roku 1994 odmítl koupit tým Simtek.

Více informací a aktuální fotografie naleznete v průběhu celé sezóny na:www.josefkral.cz. Kontakt: Petr Najman, BRT a.s.,
tel: 603 888 863, najman@brt.cz