Brno o víkendu ovládli britští jezdci
     4.8.2010 14:53 - Pavel Jelínek

Sedmý podnik sezóny Mistrovství světa cestovních vozů FIA WTCC v Brně nabídl divákům dramatické bitvy vozů BMW, Seat a Chevrolet od startu až do cíle obou závodních jízd.

Do prvního závodu odstartovali jezdci letmým startem a i přes velké množství drobných „šťouchanců“ projeli všichni první zatáčkou bez úhony. Drama začalo v nájezdu do čtvrté zatáčky, kde se několik vozů dostalo do smyku a z následné strkanice vypadly dva nepojízdné seaty. Zatímco Jordi Gene a Tom Coronel sledovali nakládání svých poničených strojů, vyjel na trať safety car. Po restartu všem ujel britský jezdec Rob Huff s chevroletem a pod šachovnicovou vlajkou projel jako vítěz. Druhý byl Gabrilele Tarquini se seatem a třetí jezdec chevroletu Alain Menu.

Rob Huff: „Jsem šťastný. Konečně jsme proměnili pole position ve vítězství. Po odjezdu safety caru z trati se mi povedl restart. Získali jsme hodně bodů a to je přesně to, co jsme chtěli.“
Gabriele Tarquini: „Předjet Huffa se mi v prvních kolech nepodařilo, potom jsem musel šetřit motor a kvůli tomu jsem dojel druhý.“

Do druhého závodu si prvních osm jezdců v cíli první jízdy otočilo pořadí na startovním roštu. Jenže „poleman“ Darryl O´Young (Chevrolet) zaspal na startu a v první zatáčce tak vedl Rob Huff. Vzápětí se před něj dostal Colin Turkinkgton (BMW) a od třetího kola již začal úřadovat s bílým BMW jedoucí několikanásobný mistr světa Andy Priaulx. Na stíhací jízdu se za ním vydal Gabriele Tarquini, ale motor jeho seatu nevydržel. Potom už Priaulx nikým neohrožován dojel do cíle pro padesáté vítězství vozu BMW v historii WTCC. Druhý skončil Colin Turkington a třetí Alain Menu.

Andy Priaulx: „Na autě jsme po sobotních problémech pracovali celou noc a vítězství naši dřinu odměnilo. V příštích závodech chceme bojovat o titul.“
Colin Turkington: „Měl jsem velmi dobrý start a v prvním kole jsem si mohl užít pocit vedoucího jezdce. V Brně jsem jel poprvé, takže závod musím hodnotit jako velmi úspěšný.“
Alain Menu: „Předjet první dva se mi nepodařilo, navíc mi ke konci odcházely pneumatiky. Zpomalil jsem a hlídal si třetí místo. Myslím, že Brno vrátilo šampionátu zajímavost, všechno je znovu otevřené.“

Závody se jednoznačně vydařily a byla by velká škoda, kdyby kvůli nezájmu státu a finančním problémům Česká republika o tyto a podobné podniky přišla. Je velmi málo okruhů, na kterých se během jedné sezóny jedou čtyři závody mistrovství světa, a je moc málo akcí, na které přijde 250 000 diváků a další miliony se dívají u televizních obrazovek.

Za několik dní (13.- 15.8.) se Brno dočká vrcholu letošní sezóny – Cardion AB Grand Prix České republiky, mistrovství světa silničních motocyklů. Na dráze se představí společně se světovými hvězdami motorsportu i čeští jezdci Karel Abraham, Lukáš Pešek a Jakub Kornfeil.