Tomáš Enge v první desítce kvalifikace Indy 500
     16.5.2005 13:11 - tisková zpráva

Tomáš Enge se v neděli kvalifikoval do legendárního závodu 500 mil Indianapolis, když rozhodující den dokázal dále vylepšit své maximum oválu s bohatou historií a zajistil si 10. místo na startu.

Původně byly plánovány kvalifikační jízdy na sobotu i neděli, první den se mělo rozhodnout o prvních jedenácti místech, druhý den pak o pořadí na 12. až 22. místě. Do hry se ale v sobotu vložilo počasí a veškeré jízdy musely být zrušeny. V neděli se tak rozhodlo o pořadí na prvních 22. místech. O pořadí rozhodnul průměr čtyř po sobě jdoucích kol, Enge při své premiéře v Indy dosáhnul průměru 226,107 mil/h a po Danice Patrickové je druhým nejlepším nováčkem. Fakt, že se Tomáš kvalifikoval do závodu, znamená, že se stane teprve třetím jezdcem v historii, který v Indy nastoupí k 500 mil Indianapolis i Grand Prix formule 1. Enge dojel v roce 2001 při startu v týmu Prost na 14. místě.

Tomáš Enge

#2 RockStar Panther Racing

Kvalifikační umístění: 10, vnitřní strana čtvrté řady ( v Indy stojí vozy po třech v řadě)

1. kolo: 226,111 mil/h, 39,8035 s

2. kolo: 226,175 mil/h, 39,7922 s

3. kolo: 226,084 mil/h, 39,8082 s

4. kolo: 226,057 mil/h, 39,8130 s

Průměr čtyř kol: 226,107 mil/h

Tomáš Enge: „Byla to velmi dobrá jízda a jsem spokojený. Vše proběhlo bez problémů a jsem rád, že má první kvalifikace v Indy je za mnou. Nyní můžeme hledět směrem ke konci příštího týdne a práci na nastavení vozu pro závod. Vůz byl velmi dobrý a motor Chevy je velmi silný. Dívá se hodně lidí i doma v České republice, kteří se hodně těší na největší závod světa. Trvalo mi čtyři dny, než jsem si zcela zvyknul na tuto trať a všechny čtyři zatáčky, ale spotter Tom Sneva a celý tým Panther Racing mi skvěle pomáhali.“

Indy má speciální kvalifikační systém, odlišný od ostatních závodů Indy Racing League. Každý jezdec má k dispozici tři pokusy na zajetí čtyř kol. V případě, že ale svůj pokus dokončí a chce přesto nastoupit k dalšímu, musí si nechat smazat původní čas a začíná zase od nuly.