Bečičku pod Vesuvem zklamalo na úvod sezóny zapalování
     Pavel Jelínek

SEZÓNA ZAČALA POD VESUVEM

Sarno / Úvodní závod nejprestižnější národní série 2004 OPEN MASTERS - jak se oficiálně jmenuje motokárové mezinárodní mistrovství Itálie, začalo na historicky proslulém území Pompeje, v blízkém sousedství sopky Vesuv.

Nás pochopitelně nejvíce zajímala nejprestižnější třída Intercontinental 125, neboť jsme měli v této třídě kvartet jezdců. Naše největší nadějí je tradičně Jiří Bečička, který v pátek před závodem oslavil své 32. narozeniny. Další čeští jezdci byl Jirkův teamový kolega Adam Janouš z MS kart racing teamu, Štěpán Dostál a Erik Písačka. Choceňský jezdec, si sám pro sebe nadělil dárek v podobě druhé startovní řady ve zmoklém měřeném tréninku. Byla to výborná výchozí pozice, před dvojicí kvalifikačních jízd. Pole - position dosáhla trojice domácích favoritů v pořadí Franco Fumi, Alesandro Manetti a Michele Santolini. Překvapením měřených tréninků bylo umístění neapolského rodáka a obhájce titulu Francesca Laudata, který obsadil až 14 příčku. Hned za ním byla dvojice Erik Písačka na místě patnáctém a šestnáctý Adam Janouš, poslední z našich Štěpán Dostál byl 19-náctý s obrovskou ztrátou téměř 3,5 sec.

Hned na úvod si ovšem naše největší želízko v ohni vybralo pořádný příděl smůly. Hlavu si postavil (když nepočítám otáčkoměr) jediný elektronický systém v motokáře a tím je zapalování. Do úvodní jízdy se Jirkův modrý MS kart vůbec nerozjel… Stejný problém potkal i druhého jezdce s továrním motorem PAVESI Manuela Cozzaglia ve druhé kvalifikační skupině. Výrobce motorů Riccardo Pavesi, nesoucí jeho jméno velice temperamentně dával průchod svým emocím. Záchvaty smutku a lítosti mísil se zlobou a vztekem na adresu dodavatele zapalování… Rozmrzelost byla na místě, neboť vniveč přišlo Jirkovo skvělé postavení ve druhé řadě a prakticky bez šancí na umístění mezi premianty.

Ve druhé kvalifikační jízdě se Jiří Bečička probil jednadvacetičlenným polem a po pěkném startu a fantastické stíhací jízdě obsadil 6-té místo se ztrátou 4,235 sec. Po součtu obou kvalifikačních umístění (21 + 6) byl Jirka ve 14 řadě, což znamenalo předposlední přímé postupové místo (27-mé místo) do nedělního finále.

Premianti těchto kvalifikací byli Alessandro Sferrella, Robert Dirks a Roberto Profico, především však trošku překvapivě Franco Fumi - který vyhrál obě jízdy do kterých nastoupil… Kvalifikační vítězství si připsal ještě Arjan Kievitsbosch a již zmiňovaný Manuel Cozzaglio, ovšem oba měli technické problémy a tím pádem startovali stejně jako náš Bečička ze zadních řad…
Setrvání Jiřího Bečičky ve finále bylo bohužel velice krátké. Po startu se dostal do kolize s poněkud kontroverzním jezdcem Devidem de Lucchim. Ze závodu museli odstoupit oba. Jirkovo finálové vystoupení trvalo přesně 4,5 sekundy…

Domů do České republiky se Jirka vrací bez bodů, ale ze zjištěním, že technika, kterou má Jirka k dispozici je skvělá, což je příslibem nejen pro další závod 2004 OPEN MASTERS, který se jede 27 - 28 března v Lonatu, ale především pro úvodní podnik mistrovství Evropy. Ten se jede právě na tomto okruhu v půlce května. -mnk-